*To download mobile-friendly PDF résumé click here.*

ACTING

Washington, DC

Madagascar (Upcoming) King Julian & Others Adventure Theatre MTC

d. Natsu Onoda Power

Cyrano de Bergerac (Upcoming) De Guiche & Others We Happy Few

d. Bridget Grace Sheaff

Die Schöne Müllerin (Upcoming). Puppeteer Goethe-Institut

d. Natsu Onoda Power

By the Seashore (Upcoming) Puppeteer Arts on the Horizon

d. Kate Debelack

The Snow Queen Ensemble Synetic Theater

d. Ryan Sellers

Lady from the Village of Falling Emperor Nijo Provincetown Tennessee Williams Festival/

Flowers Spooky Action Theater

d. Natsu Onoda Power

American Spies & Other Tamihei/Buzzard The Hub Theatre

Homegrown Fables d. Kathryn Chase Bryer

The White Snake         Ensemble; Xu Xian (u/s); Movement Captain        Constellation Theatre Company

                                                                                                                                d. Allison Stockman

Tigers, Dragons, & Other Wise Thief/Rich Man/Wise Mole/Jade Emperor Smithsonian Discovery Theater

Tails d. Roberta Gasbarre

Reykjavik Martin/Ross/Robert/Man in Down Coat Rorschach Theatre

d. Rick Hammerly

Seasons of Light           Featured Ensemble                                              Smithsonian Discovery Theater

                                                                                                                                d. Roberta Gasbarre

The Interstellar Ghost Hour            Chef                                                                   Longacre Lea

                                                                                                                                d. Kathleen Akerley

National Tour

Othello                                           Cassio                                                               National Players; Olney Theatre Center

                                                                                                                                d. Jason King Jones

The Great Gatsby                           Tom Buchanan                                                    National Players; Olney Theatre Center

                                                                                                                                d. Amber McGinnis

Alice in Wonderland                        Caterpillar/Ensemble                                         National Players; Olney Theatre Center

                                                                                                                                d. Natsu Onoda Power

New York

Fool's Paradise                                Ensemble                                                            The Brick Theater

                                                                                                                                 d. Duncan Gregory

The Snow Queen                             Blessed Unrest Ensemble                                    TDF Performeteria/Baruch PAC

                                                                                                                                 d. Jessica Burr              

Brunch Theatre: Bangerz & Mash      Various Roles                                                      Nuyorican Poets Café

                                                                                                                                 d. Leila Ghaemi; Yuriy Pavlish

The Merchant of Venice                   Bassanio                                                             Hamlet Isn't Dead; Westbeth

                                                                                                                                 d. David Andrew Laws

#serials@theflea                              Various Roles                                                     The Flea Theater

                                                                                                                                 d./p. Various*

Little Invisible Backpacks                 Dad                                                                    Midtown International Theatre Fest

                                                                                                                                 d. Magda Cychowski

The Resistible Rise of Arturo Ui        Clark/Dockdaisy/Actor/Young Dogsborough/     Under St. Mark's; Cave Theatre Co.

                                                        Bowl/Ignatius Dullfeet/Grocer                        d. James Masciovecchio

Love, Chekhov, & the Magic Trunk    Smirnoff/Zhigalov                                              The Producers Club; F2T's Company

                                                                                                                                 d. Fotis Batzas

The Tempest                                     Prospero                                                           The Brick Theater

                                                                                                                                 d. Ilana Khanin

All's Well That Ends Well                  Widow/Steward                                                Shakespeare in the Square

                                                                                                                                d. Dan Hasse

A Midsummer Night's Dream            Demetrius/Francis Flute/Thisbe                         Cue for Passion Collaborative

                                                                                                                                d. Peter Molesworth

The Comedy of Errors                      Jailer/Officer/Messenger                                   Shakespeare in the Square

                                                                                                                                d. Dan Hasse

Juliet and Her Romeo                       Paris                                                                  Rogue Shakespeare

                                                                                                                                d. Abby Fried

Subcity Stories (Devised)                 Jonathan Rialto                                                 Theatre for the Starving

                                                                                                                                d. Emma Dolhai, Linnea Gregg

*Playwrights: Mara Nelson-Greenberg, Dan Giles, Tommy Smith, Francesca Pazniokas, Heloise Wilson; Directors: Kristan Seemel, Max Reuben, Alex Tobey, Kimille Howard, Ellie Sachs, Marina McClure.

Regional

How to Succeed in Business...          Gatch/TV Announcer/Ensemble                         Super Summer Theatre; First Step

                                                                                                                               Productions

                                                                                                                               d. Keith Dotson

Collegiate

The Maids                                       Claire                                                                Playwrights Horizons Theatre School

                                                                                                                               d. Benny Pitt

Little Invisible Backpacks                 Dad                                                                  Experimental Theatre Wing at NYU

                                                                                                                               d. Magda Cychowski

Orlando                                           Archduke/Chorus                                             Playwrights Horizons Theatre School

                                                                                                                               d. Jaye Hunt

The Little Foxes                               Birdie Hubbard                                                 Playwrights Horizons Theatre School

                                                                                                                               d. James Wyrwicz

Cymbeline                                       Cymbeline/Cornelius                                        Royal Academy of Dramatic Art

                                                                                                                               d. Nick Hutchison

What is your Parentage?                  Oscar/Ensemble                                              Royal Academy of Dramatic Art

(Devised)                                                                                                             d. James Farrell

The Taming of the Shrew                  Petruchio/Hortensio                                        Royal Academy of Dramatic Art

                                                                                                                              d. Brigid Panet

Meet Me in St. Louis                         Mr. Smith                                                        Stella Adler Studio of Acting

                                                                                                                              d. Antonio Merenda

The Misanthrope                               Arsinoé                                                          Playwrights Horizons Theatre School

                                                                                                                              d. Ilana Khanin

These Trees Rent                              Matt/Paul/Four/Voice/Yannick                       Gallatin Arts Festival

                                                                                                                              d. Tyler Thomas

Much Ado About Nothing                 Leonato                                                          Shakespeare in the Square

                                                                                                                              d. Arianna Chang; Ari Pollack

The Skriker                                       Black Dog                                                       Playwrights Horizons Theatre School

                                                                                                                              d. Ryan Szelong

About a Woman Named Sarah          John                                                               PHTS Scope Fest

                                                                                                                              d. Jaye Hunt

Past History                                     Professor Barinson                                          PHTS Scope Fest

                                                                                                                              d. Alexander Greenfield

Henry V                                            King Henry                                                     Shakespeare in the Square

                                                                                                                              d. Arianna Chang; Ari Pollack

Love's Labour's Lost                         Don Armado                                                    Shakespare in the Square

                                                                                                                              d. Dan Hasse

Buried Child                                     Dodge                                                             NYU LSP Theatre

                                                                                                                              d. Evan Chethik

Workshop/Staged Reading/Reading

Black Lizard Amamiya/Haraguchi Provincetown Tennessee Williams Festival

d. Jesse Jou

By Sea Cornelius/Player King Cohesion Theatre Company

d. Dani Turner

River Rouge Kalman Leny/David Siqueiros/Andres Naked Theatre Company; Kennedy Center

Flores/Leon Page-to-Stage Festival 2019

d. Kevin Place

Dirty Laundry The Tramp Nu Sass Productions; Kennedy Center

Page-to-Stage Festival 2019

d. Nicole Maneffa

Richard II Richard & Others Longacre Lea

d. Kathleen Akerley

Punching People You Never Met Adam & Others Longacre Lea

d. Solo HaileSelassie

Souls Spent Jim Inkubator New Works Development Lab

(Cohort 4) d. TP Huth

Our Ouija Board, the Games We Stage Directions Inkubator New Works Development Lab

Played, the Shit We Conjured, d. TP Huth

& the Dead Dude We Hate-Fucked

(Cohort 4)

Fear and Wonder Jabez’s Dad Inkubator New Works Development Lab

(Cohort 4) d. TP Huth

Remix Jay Inkubator New Works Development Lab

(Cohort 4) d. TP Huth

Young Playwrights Festival 2019 Featured Ensemble Baltimore Center Stage

d. Adena Varner

Adam the Creator Miles/AE 1/Black Messenger/Student Embassy of the Czech Republic

d. Pete Danelski

Pilate’s Wife Pontius Pilate Inkubator New Works Development Lab

d. TP Huth

Bronx Express                                 Conductor/Smith Brother/Puppeteer                Theater J

                                                                                                                             d. Natsu Onoda Power

The Guilt Mongers                          Stage Directions                                               Repertorio Español

                                                                                                                              d. José Zayas

Believeland                                     Jerry                                                                NYU/The Flea Theater

                                                                                                                              d. Kristan Seemel

American Quality                            Batista                                                             NYU/The Flea Theater

                                                                                                                              d. Marina McClure

Apocalyparty V                               DEDGIRLZ                                                        NYU/The Flea Theater

                                                                                                                              d. Kimille Howard

Add Nauseum                                 Victor                                                               NYU/The Flea Theater

                                                                                                                              d. Marina McClure

Savagery, or the Chicken in the       Actor #4                                                          INTAR Theatre/Unit 52

Room (Devised)                                                                                                   d. J. Julian Christopher

Golden Oak (Devised)                     Auditor                                                            INTAR Theatre/Unit 52

                                                                                                                              d. J. Julian Christopher

Terminal 4                                       Mike                                                                La Mama Experimental Theatre

                                                                                                                              d./p. Catherine Fletcher

Salim Salim                                      Fadel                                                               The Flea Theater

                                                                                                                              d. Benjamin Kamine

Cosmicomics: The Dinosaurs            Brontosaurus                                                    The Flea Theater

                                                                                                                              d. Marina McClure

Kwijt (Lost or Missing)                     Thomas                                                            Westbeth Artists Housing

                                                                                                                              d./p. Eva Mathijssen

Outer Banks                                    Coleman/Fisherman/Nate                                Columbia University - MFA Playwriting

                                                                                                                              d. Sarah Elizabeth Wansley

Wuthering Heights (...just the          Ensemble                                                         Dixon Place

height points...)                                                                                                    d. James Wyrwicz

Women and Children                       Soldier 1                                                           Dixon Place

                                                                                                                              d. Nikolai Mishler

King Lear                                        Gloucester                                                       Shakespeare in the Square

                                                                                                                              d. Ari Pollack

Abject/Object                                Dee                                                                  The Flea Theater

                                                                                                                              d. Courtney Ulrich

The Low Road                                 Adam Smith/Jim Trumpett                                The Flea Theater

                                                                                                                              d. Benjamin Kamine

The Every 28 Hours Plays                Man/Will/Latino Chorus/Protestor/                  The Flea Theater

                                                      Ensemble                                                          d. Niegel Smith; Kareem Fahmy;

                                                                                                                              Kristan Seemel

Trigger                                            Threat Manager/Heckler One/White                The Flea Theater; ArkType Productions

                                                       Student/Choir                                                 d. Charlotte Brathwaite; Ben Wexler

TITUS/andronicus!                           Aaron                                                              Shakespeare in the Square; Labyrinth

                                                                                                                              Theatre Company

                                                                                                                              d. Rose Bochner

Macbeth                                         Macbeth                                                          The Gallery Players

                                                                                                                              d. Brian Gillespie

Star Ship                                         Stage Directions                                              Kimball Studio

                                                                                                                              d. Connor Wright; Maggie Rose

The Bayou Brothers                         Voodoo Daddy/Screen Directions                     Jermyn Street Theatre, London

                                                                                                                              d. Ellen Willis

Sabella                                            Adrian Collins                                                  Jermyn Street Theatre, London

                                                                                                                              d. Zoe Halsne

Atlas' Bag                                        Pablo                                                              Jermyn Street Theatre, London

                                                                                                                              d. Jesse Moritz

Smacked Up!                                   Alternator                                                       Jermyn Street Theatre, London

                                                                                                                              d. Christina Friel

Out                                                 Ricardo                                                           Jermyn Street Theatre, London

                                                                                                                             d. Fernando Iglesias

The Dungeon Master                        Kris                                                                Jermyn Street Theatre, London

                                                                                                                             d. Emi Schaufeld

The Rabbi Who Plays with Toys       Abraham/Stage Directions                              Jermyn Street Theatre, London

                                                                                                                             d. Justin Halle

Assassins                                       Proprietor/Ensemble                                        Shakespeare in the Square

                                                                                                                             d. Rose Bochner

Film

The Doors of Impression F (Supporting) Longacre Lea

d. Kathleen Akerley

The Infection Ensemble (Supporting) Longacre Lea

d. Séamus Miller

Romantic Comedy                            1 (Lead)                                                           DV8 Film Festival - Short Film

                                                                                                                              d. Colton Fordyce

Come to Dust                                  Kirk (Lead)                                                       NYU Short Film

                                                                                                                              d. Trent Garlipp

The Last Cinderella                          Man (Supporting)                                             NYU Short Dance Film

                                                                                                                              d. Linnea Gregg

Callejera                                          Calvin (Supporting)                                          NYU Short Film

                                                                                                                              d. Jonah Best

Belly of the Beast                             Mike (Voice)                                                   NYU Sound Image Project

                                                                                                                              d. Matt Roth

The Secret Miracle                           Factory Worker                                               NYU Feature Film

                                                                                                                             d. Redon Demushi

Training

New York University's Tisch School of the Arts, BFA Drama Major

  • Stella Adler Studio of Acting (NYC): Angela Vitale, James Tripp, Ron Burrus, Paul Takacs, Alice Saltzman, Betsy Parrish, Jonathan Hopkins, Jena Necrason, Joanie Evans, Paula Stevens

  • International Theatre Workshop (Amsterdam): Kevin Kuhlke, Andrew Wade, Mary Bitel, Virginia Scott, Eva Mathijisen, Karelmarta DeBoeck, Muriel Herault, Richard Armstrong, Fabian Santarciel

  • Royal Academy of Dramatic Art (London): Geoff Bullen, Angela Gasparetto, Jeremy Stockwell, Philip D'Orleans, Adrienne Thomas, Dewi Matthews, Nick Hutchison, Brigid Panet, James Farrell

  • Minor in Psychology; Minor in Business of Entertainment, Media & Technologies; Honors Thesis in Theatre Studies

Theater Mitú Artist Intensive: Rubén Polendo, Justin Nestor, Scott Spahr, Michael Littig, Denis Butkus

Embodied Performance Workshop with Elizabeth Hess

Playwrighting Workshops with Jackie Sibblies Drury, Lucas Hnath, Gregory S. Moss, Anne Washburn

Movement Workshop with JoAnna Mendl Shaw

Current Affiliations

Member of the Bats Resident Acting Company at the Flea Theater

Current Company Member & Outreach Workshop Leader with Shakespeare in the Square

Q-Friend with Cue for Passion Collaborative

Member of Blessed Unrest's Train Gang

Member of INTAR's Unit 52

Special Skills

Bass/Baritone, Competitive Ballroom & Latin Dance, Basic Tap, Basic Ballet, Spanish (Proficient), Accents (Irish, Spanish, Southern, RP), Lacrosse, Martial Arts, Stage Combat (Broadsword, Knife), Technical Experience (Lighting Design, Sound Design, Stage Rigging), Valid Nevada Driver's License & U.S. Passport

 

CREATIVE/PRODUCTION WORK

Direction

Unexpected Turbulence Director Edinburgh Festival Fringe 2019

The Beacons                                     Assistant Director                                           INTAR Theatre, Unit 52

Blithe Spirit                                      Director                                                          Gaels Theatre Guild

Check Please                                    Director                                                          Gaels Theatre Guild

Production

Pankrác '45                    Production Assistant                                        Svanda Theatre / Georgetown University

Protest / Rest                Production Assistant                                      Svanda Theatre / Georgetown University

The Good and the True Production Assistant Svanda Theatre / Georgetown University

Vicuña                                             Production Assistant                                        The Flea Theater

Chasing Light                                  Producer                                                          Shout Alone Theater Company

Curated Art Series: Shh... Please      Producer                                                          Shout Alone Theater Company

Don't Tell

Curated Art Series: A Night of         Producer                                                          Shout Alone Theater Company

Unconventional Heroes

SITS Weekly Workshops                  Producer                                                          Shakespeare in the Square

FringeNYC Encore Series                 Producing Internship                                        FringeNYC 2014

Casting

Fallen Ashes (SAG Feature)             Casting Assistant                                             Blvck Tvlip Productions

Technical

A Comedy of Tenors Overhire Electrician Olney Theatre Center

Once Overhire Electrician Olney Theatre Center

Elf Overhire Electrician Olney Theatre Center

A Christmas Carol Overhire Electrician Olney Theatre Center

South Pacific Overhire Electrician Olney Theatre Center

On the Town                            Overhire Electrician                                         Olney Theatre Center

National Players Tour 69                  Assistant Master Electrician                             National Players; Olney Theatre Center

Alice in Wonderland                        Stage Manager                                                National Players; Olney Theatre Center

The Trojan Women                           Set Painting                                                    The Flea Theater

Romeo & Juliet (Off-Broadway)        House Management Crew                                Shakespeare in the Square

And Then There Were None             Guide/Assistant Stage Manager                       Roll the Bones Theatre Company

Macbeth                                          Lighting Board Operator                                  Stella Adler Studio of Acting

Ragtime                                           Electrics: Sound & Lighting Crew                     NYU Tisch StageWorks

*Experience with lighting board, sound board, spotlight, VORTEK, stage rigging, truss assembly, Lavalier mics, stage flying, house management, set construction, set painting, and stage management.

Instruction

Workshop Leader                             Stage Combat; Improv; Shakespeare;                National Players Tour 69

                                                       Text in Context; Voice & Speech; Movement     (over 60 venues across US)

Post-Show Talkback Facilitator         Othello; The Great Gatsby; Alice in                  National Players Tour 69

                                                       Wonderland                                                     (over 60 venues across US)

Shakespeare in the Square               Scene & Monologue Analysis (The Tempest)     City as School (NYC)

Outreach Workshops

Shakespeare in the Square/NYU      Image Work with Monologues                           NYU Kimmel Center for Student Life

Monologue Camp

Shakespeare in the Square               Text & Scene Study (Romeo & Juliet);               City as School (NYC); The Hewitt

Outreach Workshops                       Elizabethan Theatre History; Stage                   School: TEAK Fellowship (NYC);

                                                       Combat                                                            Professional Performing Arts High

                                                                                                                               School (NYC)